Tisztelt Polgármester Asszony/Úr!
A közterületen életvitelszerűen élő hajléktalan emberek problémája minden érintett településen komoly feszültséget okoz. Az elmúlt években számos kezdeményezés indult mind a települési önkormányzatok, mind a kormányzat oldaláról, melyek azonban nem tudták elérni azt, hogy az utcákon kevesebb hajléktalan ember éljen.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Belügyminisztérium Budapest Főváros Főpolgármesterével közösen határozott szándékát fejezte ki a helyzet hatékony és eredményes megoldása érdekében. Ennek értelmében olyan megoldásokat keresünk, melyek rövidtávon is érzékelhető módon csökkentik a városok forgalmas közterületein élők számát. Ennek érdekében az elmúlt hetekben több egyeztetésre is sor került, melyeken részt vett a NEFMI, valamint a BM felső vezetése. A megbeszélések során körvonalazódott annak az intézménynek a létrehozása, mely reményeink szerint képes a fent ismertetett cél elérésére.
Budapesten a közeljövőben több olyan intézmény kialakítását tervezzük, melyek a közterületen alvó és azt elhagyni nem akaró, vagy nem tudó hajléktalan emberek számára szállást adna. Az úgynevezett túlélőpontok ezen túl egészségügyi ellátást, fertőtlenítő fürdetést, étkeztetést és szociális szakemberek által nyújtott segítséget is biztosítanának. A szociális ellátások rendszerétől eltérően sajátosságként jelenik meg, hogy ezekben az intézmények a szabálysértési előállításra is alkalmasak, vagyis olyan hajléktalan emberek elhelyezése is megoldható, akik önszántukból nem kívánják igénybe venni a szolgáltatásokat. A túlélőpontok jellegükből adódóan nem szociális intézmények, hiszen azokban rendőrségi előállítás és a szolgáltatás igénybe vételére vonatkozó kötelezés nem valósítható meg. Ettől függetlenül az adott település szociális szolgáltatóival, különösen a hajléktalan személyeket ellátó intézményekkel, és az utcai szociális gondozószolgálatokkal való együttműködés elengedhetetlen. A konkrét működési struktúra kialakítását jelenleg végzik a két minisztérium illetékes szakemberei.
Fontosnak tartom, hogy amennyiben szükség mutatkozik rá, túlélőpontok jöhessenek létre hazánk nagyobb településein, így az önök városában is. Ez ugyanakkor csak abban az esetben valósulhat meg, ha a munkában a települési önkormányzat tevékeny szerepet vállal. Különösen fontos ez a központi költségvetés rendkívül szűkös lehetőségeinek figyelembe vétele mellett.
Kérem, hogy levelem kézhezvételét követően a rendelkezésünkre álló idő rövidsége miatt legkésőbb 2011. február 23-ig a következő kérdésekben tájékoztatni szíveskedjen:
1. Szükségesnek tartja-e városukban túlélőpont létesítését?
2. Tud-e ehhez a települési önkormányzat ingatlant biztosítani (ha igen, hol, milyen alapterületű, hány ember elhelyezését lehetővé tevő épületben)?
3. Tud-e a települési önkormányzat a kialakításhoz és a működtetéshez forrásokat biztosítani?
A válaszok beérkezését és a helyzet megismerését követően sor kerülhet a túlélőpontok kialakításában részt venni kívánó önkormányzatokkal való egyeztetésre.
Kérem továbbá, hogy az elkészült választ a minisztérium Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatások Főosztálya részére e-mailben is megküldeni szíveskedjen (
Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.
), feltüntetve az ügyben kijelölt illetékes önkormányzati munkatárs nevét és elérhetőségét is.
Budapest, 2010. február „ „
P.H.
Üdvözlettel:
Soltész Miklós
államtitkár
< Előző | Következő > |
---|